Genius loci argentínskej Salty

Dátum uverejnenia: 27.4.2019, 15:28:15

Vážení zákazníci, pozývame Vás v stredu 15. mája na veríme, že veľkolepú prezentáciu vinárstiev Bodega Colomé a Bodega Amalaya. Premiérovo Vám predstavíme nové ročníky týchto dvoch unikátnych vinárstiev severu Argentíny, ktorých časť vinohradov je vysadených v nadmorskej výške neuveriteľných viac než 3.000 metrov nad morom. Produkované vína sú charakteristické koncentrovanou odrodovou aromatikou a nezameniteľnou stopou genius loci.

V rámci Argentíny čoraz väčší záujem pútajú vína z vysoko položených vinohradov v provincii Salta na severe krajiny. Z roka na rok ponúkajú očarujúcejšie vína. Červené tu vďaka extrémnej nadmorskej výške, zloženiu pôdy (aluviálne piesčité pôdy s vysokým percentom štrku), vysokej teplotnej amplitúde medzi dňom a nocou a tiež polo-púštnemu prostrediu oplývajú šarmantnou ovocnosťou podčiarknutou výbornou sviežosťou a šťavnatosťou. Vinohrady dostávajú v porovnaní s bežnou nadmorskou výškou oveľa viac slnečného svetla, no súčasne rapídne menej UV ochrany. Podmieňuje to vinič produkovať silnejšiu šupku hrozna, ktorá následne vínam poskytuje robustnejší pocit v ústach podporovaný sviežou aciditou. Winemaker Colomé Thibaut Delmotte verí, že Malbec z vinohradov z vysokých polôh je stelesnením dvoch extrémov – tradičná odroda francúzskeho pôvodu vyprodukovaná z vinohradu, ktorý spochybňuje všetky konvencie moderného vinárskeho sveta. V Salte sa však darí aj bielej sorte Torrontés, ktorá tu dáva vína s očarujúcou muškátovou aromatikou a sú jedny z najkrajších ukážok bielej argentínskej produkcie.


Altura Máxima, nadmorská výška 3.111 metrov nad hľadinou mora

Christoph Ehrbar, generálny riaditeľ vinárstva Bodega Colomé: "Kde končí cesta, začína náš sen". Tento sen sa zrodil už v roku 1831 a v súčasnosti je Bodega Colomé najstarším producentom vína v celej Argentíne. V Colomé doslova lipnú na tradíciách, dokonca ich prvý vinohrad vysadený v roku 1831 je stále produktívny a v súčasnosti je najstaršou predfyloxérnou vinicou sveta. Samotné vinárstvo je situované na východnom úpätí Ánd v nadmorskej výške 2.300 metrov nad morom, no jeho vinohrady siahajú ďaleko vyššie. Vinohrad Altura Máxima je vysadený v nadmorskej výške 3.111 m a je najvyšším vinohradom Južnej Ameriky. Christopha Ehrbar: "Naučili sme sa vína robiť od našich predkov. Je skvelé vyrábať dobré víno - jediné, čo potrebujete mať, je dobré hrozno. A najlepšie hrozno pochádza len z veľkých viníc. Takže všetko, čo potrebujete, je veľký terroir." Bodega Colomé sa radí k priekopníkom biodynamického obhospodarovania vinohradov, ich vína tak nesú pečať čistého výrazu jedinečného terroiru argentínskej Salty.


Vinohrady Amalaya, nadmorská výška 1.800 metrov nad hľadinou mora

Tam, kde iný videli len púšť, zakladatelia pôvodného vinárstva Bodega Munos predpovedali možnosť dorábania výborných vín. Po získaní podniku spoločnosťou Hess Family (v súčasnosti je už Amalaya samostatný podnik spoločne s Colomé) zmenila názov na Bodega Amalaya. Nachádza sa v údolí Cafayate Valley, v severozápadnej Argentíne, v provincii Salta. Je srdcom údolia Calchaqui Valley, ktoré je jednou z najvyšších vinohradníckych oblastí na sveta. Charakterizuje ju suchá klíma s priemerným úhrnom zrážok 150 mm za rok. Duálna klíma s dôležitou teplotnou dovoľuje hroznu udržať si aciditu a dosiahnuť fyziologickú zrelosť s komplexnými hladinami chutí. Slovo Amalaya znamená v domorodom jazyku nádej na zázrak. Táto nádej sa nepochybne stala realitou a Amalaya dnes produkuje skvelé vína s mimoriadnym pomerom ceny a kvality.

Zoznam vín zaradených na degustáciu:

Amalaya Blanco 2018
James Suckling 91 bodov

Colomé Torrontes 2018
James Suckling 92 bodov, Decanter 93 bodov
 
Amalaya Blanco Dulce 2018
 
Amalaya Malbec 2017
James Suckling 91 bodov, Tim Atkin 91 bodov
 
Colomé Malbec Estate 2016
James Suckling 92 bodov, Tim Atkin 93 bodov, Robert Parker 91 bodov
 
Colomé Lote Especial Malbec El Arenal 2017

Colomé Autentico Malbec 2017
James Suckling 92 bodov, Tim Atkin 94 bodov, Robert Parker 92 bodov
 
Amalaya Corte Unico 2017
 
Colomé Altura Maxima Malbec 2015
Robert Parker 95 bodov, Tim Atkin 97 bodov
 

DEGUSTÁCIA 15. MÁJA JE VYPREDANÁ! PRIDÁVAME DRUHÚ VO ŠTVRTOK 16. MÁJA, ROVNAKÝ ČAS I PROGRAM.

Termín a čas ochutnávky: streda 15. mája 2019 o 18.30 hod.
Rezervácia a informácie na tel. čísle 0905/489 905, prípadne mailom na ebac@ebac.sk
Miesto konania: Vinotéka Vino Dei Vini, Špitálska 51, Bratislava
Cena:  28.00 EUR / osoba.
 
 
Tešíme sa na Vašu návštevu!

Zoznam všetkých eventov