Je logika poradia tichých vín a šampanských identická?
Dátum uverejnenia: 29.7.2018, 14:05:55
Autor: Boris Košút
Ako je to však so šampanskými? Najznámejšie bublinky sveta z oblasti Champagne sú už celkom iná káva. Jedno pravidlo tichých vín zostáva, postupuje sa od ľahších verzií k tým najzložitejším a najbohatším. No farba a cukornatosť sú pri šumákoch už o inom. Na farbu sa zvyčajne až tak neprihliada. Nie je výnimočné keď sa začína s rosé a nasledujú biele verzie. Najdôležitejším parametrom je dozáž šampanského a dĺžka sekundárnej fermentácie vo fľaši. Samozrejme, pokiaľ sa pohybujeme v rozumných úrovniach cukornatosti, max. do prevedenia Brut. Tu sa začína s vyššou dozážou a najmladším vínom. Postupne nasledujú verzie s menšou a končí sa s nulovou dozážou a najdlhšou dobou sekundárnej fermentácie.
A z čoho degustovať? Zabudnite na rôzne kalichy či flauty. Aj my ich máme kopec a môžeme ich akurát tak zahodiť...Ideál je klasický pohár na biele víno. Šampanské je prvom rade víno a to sa prezentuje svojou jedinečnosťou chutí a vôní. A preciťovať tieto senzorické lahôdky z nejakej vyčačkanej flauty je čistý nezmysel.
My sme zoradili vína pre najbližšiu degustáciu Champagne Dosnon v podobnom duchu. Začíname s Recolte Rosé, ktoré uvedie Champagne dom Dosnon v ľahkom, elegantnom, no zároveň v štrukturovanom svetle s dobrou komplexnosťou chute aj intenzity. Následne to budú biele, čisté Chardonnay, kupáž Chardonnay a Pinotu Noir a čistý Pinot Noir. Pri prvých štyroch šampanských sa znižuje dozáž od 7 gramov až po nulu. Záver bude patriť čistému Pinotu Meunier a vyzretým ročníkovkám Alliae, ktoré odhalia skutočný obraz veľkých vín z Côte des Bar.