Christian Tschida & Strekov 1075

Dátum uverejnenia: 7.3.2022, 20:40:36

Od našej poslednej degustácie ubehlo už takmer 5 mesiacov. Avšak s ohľadom na súčasnú situáciu sme mali veľkú dilemu s ohlásením novej, prvej tohtoročnej. Mať v jeden večer spoločný tandem Tschida&Sütő sme mali v hlave už dávno. A keďže boli detaily tejto akcie dohodnuté už týždne vopred, predsa sme sa rozhodli tomu dať zelenú.

Miesto, deň i priebeh samotného večera budú značne odlišné od zaužívanej klasiky v našej vinotéke. Osobná účasť oboch pánov vinárov si zaslúži niečo naviac. Rozhodli sme sa pre Beigli Bar & Garden, štýlové priestory v historickej budove s jedinečnou záhradou v centre Bratislavy. A pondelok sme pravdepodobne degustáciu tiež ešte nemali. Možno to bude aj slovenská pondelková premiéra. Večer sme plánovali zladiť s jarnou rovnodennosťou, tento rok však tento deň spadá na nedeľu 20. marca a tak sme to všetko o deň posunuli. 
Mená dvoch aktérov netreba veľmi predstavovať, obaja sú už ikonami naturálneho vinárstva a to nielen vo svojich krajinách.
 
Christian Tschida je obrovským fenoménom rakúskeho Burgenlandu, hovoria že je jediný svojho druhu. Niektorými zatracovaný, ďalšími nepochopený, no absolútnou väčšinou zbožňovaný. Jeho vína majú fanúšikov po celom svete, nalievajú sa v najlepších reštauráciách sveta od New Yorku po Tokio. Vína lacné nemá, pre našince sú skôr drakonicky drahé. No majú punc jedinečnosti, umením v pohári dokážu posúvať hranice vnímania vína.
Zsolt Sütő, majiteľ vinárstva Strekov 1075 ako vinohradník i vinár sústreďuje všetku svoju filozofiu do jednej vety a tá je jeho modlou – produkovať z ekologicky obrábaných vinohradov prírode verné, autentické vína z lokálnych odrôd so silným terroirovým charakterom rovnako bez použitia síry. Je osobou so silnou charizmou, filozofiou a veľkým zmyslom pre humor, ktorý sa nebojí rizika a je odhodlaný ísť za svojimi snami.


 
Vzhľadom na špecifikum dvoch vinárov a väčší rozsah vín sme sa rozhodli degustačnú časť večera viesť poznávacou neriadenou formou. Aj keď to nebude riadená ochutnávka, obaja vinári budú pripravení každému záujemcovi poskytnúť maximum informácií.
 
Program večera:
-    od 18:30 do 20:00 POZNÁVACIA DEGUSTAČKA. V rámci vstupného 55.00 € bude mať každý možnosť zdegustovať 12 vzoriek ponúknutých vín, plus malé, no špeciálne občerstvenie.
 
-    od 20:00 do 20:10 AUKCIA VÍN. Spolu s vinármi ponúkneme do aukcie od každého niečo skutočne raritné a vzácne. Celý výťažok aukcie bude zaslaný mimovládnej neziskovej organizácii Človek v ohrození.
 
-    od 20:10 do 22:00 FĽAŠKOVAČKA. Už žiadne nalievanie, sami sa rozhodnete pre fľaše čo Vás najviac zaujali. Popri vínach bude možnosť si zakúpiť i niečo pod zub.
 
Zoznam vín zaradených do degustácie:
CHRISTIAN TSCHIDA
BIRDSCAPE 2020 
KAPITEL I  2020 
HIMMEL AUF ERDEN ROSE 2020 MAGNUM  1.50 lit
NON TRADITION 4 YEARS 2016 MAGNUM 1.50 lit
HOMMAGE 6 YEARS 2011 

STREKOV 1075
FRED #9 – premiéra
DON ZSOLT 2021  - premiéra
2 x VELTLÍN
2 x FRANKOVKA
1 x PREKVAPENIE Z ARCHÍVU
 
DEGUSTÁCIA JE VYPREDANÁ, ĎAKUJEME!!!

Termín a čas degustácie: PONEDLOK 21. marca 2022, začiatok degustácie 18:30 hod.
Miesto degustácie: BEIGLI HOTEL & GARDEN, Baštová 4, Bratislava
Bližšie informácie: +421 905 489 905, ebac@ebac.sk
Cena degustácia: 55.00 € / osoba

Zoznam všetkých eventov