Stránka Vino Dei Vini je určená iba pre návštevníkov starších ako 18 rokov.
Potvrdením veku prehlasujem, že som osoba staršia ako 18 rokov.
Najjemnejšími štýlmi sherry sú Manzanilla a Fino, ktoré sú takmer identické. Rovnaká odroda hrozna, rovnaké spracovanie i rovnaká vinifikácia pod flórom. Tak prečo to rozdielne pomenovanie?
Zoradiť tiché vína v rámci degustácie je pomerne jednoduchá úloha. Začíname bielymi od suchých až po vína s najvyšším obsahom zvyškového cukru a od najmladších po tie najvyzretejšie. Obdobne je to s ružovými a červenými vínami. Samozrejme sú aj výnimky keď sa ľahšie rosé zaradí pred štrukturované biele, to však už závisí od konkrétnej zostavy vín.
Pri nedávnej degustácii výborného chorvátskeho Crljenaku z Kaštela som trochu podumal nad unikátnym príspevkom Chorvátska do sveta vína práve v súvislosti s touto odrodou.
Po neročníkovej bielej Porte, si pre nás Zsolt Sütő pripravil ďalšie, tentokrát červené prekvapenie. Za pár dní príde do predaja prvé neročníkové červené zo Strekova 1075. Nová edícia vína z rady Corpus má za svojim názvom len netradičnú a strohú špecifikáciu, tajuplnú jednotku.
Fattoria di Felsina patrí k najuznávanejším vinárstvam v Chianti Classico a je pojmom modernej toskánskej enológie. Felsina ležiaca v juhovýchodnej časti apelácie obhospodaruje 87 hektárov polôh ležiacich v priemernej nadmorskej výške 380 metrov. Väčšina z nich je orientovaná na juhozápad a rozprestiera sa na svahoch s typickými pôdami galestro a albarese.
To čo nalievajú v najlepších reštauráciách sveta, si môžete teraz pohodlne vychutnať aj v pohodlí Vášho domova!
V najnovšom prehľade recenzie vín, odborné periodikum Robert Parker hodnotilo mimo iných aj vína z francúzskej apelácie Languedoc. Celkovo bolo hodnotených 639 vín z tejto oblasti, prevažne ročníkov 2014 až 2016. Prvé štyri miesta tohto výberu patria vinárstvu Château La Négly.
Nám, "kúsok" skôr narodeným sa pri ochutnaní tohto vína začnú vynárať príjemné spomienky z detstva. Kto mal starých rodičov na dedine a ich dvor bol aspoň kúsok porastený samoroďákom mi dá určite za pravdu. Samoroďák bol nenáročný vinič, každým rokom dával dobrú úrodu, jedol sa bez umývania priamo v záhrade a samozrejme sa z neho vyrábalo aj domáce víno. Pre niekoho úžasné, pre iného podradné, no určite v tom bol vždy kus tradície a osobitého pôvabu.
Predvčerom som bol na chvíľu pozrieť chalanov v Strekove. Samozrejme mi nedalo a vybehol som aj do vinohradov. Smutná správa, mrazy boli. Trochu radostnejšie pokračovanie, nie je to tak zlé ako vlani. Škody sú rozdielne podľa lokalít, pohybujú sa do 25%. Nie je to katastrofa, no bude nám smutno za každým "zamrznutým" litrom...
Dva skvelé kúsky z Ribery del Duero